!!! SPALNIČKY !!!

!!! VÝSKYT SPALNIČEK !!!

Vážení rodiče, z důvodu zvýšeného výskytu závažného onemocnění – spalniček vás důrazně žádáme, abyste v případě zaznamenání příznaků u vás či vašeho dítěte V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ NECHODILI DO ŠKOLY A NEPOSÍLALI TAM SVÉ DÍTĚ. Dle doporučení lékařů je v takovém případě přísný zákaz jakéhokoli pohybu mimo domov. Lékaře je nutno zavolat domů.

Vzhledem k tomu, že ve škole je řada pedagogů, kteří patří do nejohroženější skupiny obyvatel, žádáme vás o důsledné a přísné dodržování tohoto doporučení.

Spalničky jsou velice nakažlivé virové onemocnění, které může mít těžký průběh. Neexistuje pro ně léčba, lze však zmírňovat jejich příznaky, dokud zcela nevymizí. Díky očkování však v současnosti onemocní spalničkami pouze malé procento dětí.

Příznaky spalniček jsou:

• vysoká horečka (rektální až 42°, v podpaží 41,5°),
  • příznaky nachlazení,
  • vodnatý výtok,
  • suchý kašel,
  • zduřelé uzliny,
  • červené oči,
  • nechutenství,
  • bolest ve svalech
  • v ústech nebolestivé malé šedé nebo bílé pupínky jako zrnka soli s červeným okrajem

Později se objeví malé červené skvrnky nejdříve na obličeji a na krku, které se následně šíří po celém těle a slévají se ve velké skvrny.

Zpět do aktivit / akcí